25 iunie 2024
Chisinau
Sport

Spartachiada Federaţiei „SINDENERGO” a ajuns la a XVI-a ediție

Loading
Sport Spartachiada Federaţiei „SINDENERGO” a ajuns la a XVI-a ediție
Spartachiada Federaţiei „SINDENERGO” a ajuns la a XVI-a ediție
facebook.com

S-a încheiat cel mai așteptat eve­niment sportiv al anului – ediția a XVI-a a Spartachiadei Federaţiei Sindicale a Lucrătorilor din Ener­getica Republicii Moldova „SIND-ENERGO”, la care au participat peste 170 de membri de sindicat din întreprinderile „Termoelectrica” SA, ÎS „Moldelectrica”, SA „CET-Nord” și SA „RED–Nord”.

Timpul frumos și buna dispoziție a participanților și suporterilor au creat o at­mosferă minunată pe terenurile de sport de la Casa de odihnă „Camping” din Vadul lui Vodă, unde s-au desfășurat competițiile la următoarele probe: minifotbal, volei feminin, volei masculin, tenis de masa, șah, joc de dame, darts și ștafeta ,,Starturi vesele”.

În urma evaluării prestaţiei sportivi­lor de către un colegiu de arbitri de nivel internațional, clasamentul general pe echi­pe arată astfel:

  • Locul I – „Termoelectrica” SA
  • Locul II – ÎS ,,Moldelectrica”
  • Locul III – SA „CET–Nord”
  • Locul IV – SA „RED–Nord”

 

Clasamentul echipelor la probe este ur­mătorul:

Minifotbal

  • Locul I – „Termoelectrica” SA
  • Locul II – SA „RED–Nord”
  • Locul III – ÎS „Moldelectrica”

Volei feminin

  • Locul I – ÎS „Moldelectrica”
  • Locul II – „Termoelectrica” SA
  • Locul III – SA „CET-Nord”

Volei bărbaţi

  • Locul I – „Termoelectrica” SA
  • Locul II – ÎS „Moldelectrica”
  • Locul III – SA „CET-Nord”

Tenis de masă

  • Locul I – ÎS „Moldelectrica”
  • Locul II – „Termoelectrica” SA
  • Locul III – echipa SA ,,CET–Nord”

Joc de dame

  • Locul I – „Termoelectrica” SA
  • Locul II – SA „RED–Nord”
  • Locul III – ÎS „Moldelectrica”

Şah

  • Locul I – ÎS „Moldelectrica”
  • Locul II – SA „CET–Nord”
  • Locul III – „Termoelectrica” SA

La probele individuale, pe locul I s-au clasat:

  • Tenis de masă (bărbaţi) – Dîrul Vitalie („Termoelectrica” SA)
  • Tenis de masă (femei) – Fomenco Irina (SA „CET–Nord”)
  • Joc de dame (bărbaţi) – Cernei Alexan­dru (SA „RED–Nord”)
  • Joc de dame (femei) – Grebenșicova Ludmila (SA „RED–Nord”)
  • Şah (bărbaţi) – Rîhlea Igor (ÎS „Moldelec­trica”)
  • Şah (femei) – Negoiţa Ludmila (ÎS „Mold-electrica”)

După ceremonia de premiere a învingă­torilor, Victoria Niță, președinta Federației Sindicale „SINDENERGO”, a adresat cu­vinte de felicitare tuturor participanților la competiții, menționând că activitățile sportive de acest gen sunt benefice nu numai pentru starea de sănătate a mem­brilor de sindicat, dar și pentru colecti­vele de muncă în general, deoarece, pe lângă faptul că îmbunătățesc productivi­tatea la locul de muncă, ele contribuie la motivarea angajaților și consolidează relațiile de prietenie dintre membrii de sindicat din întreprinderile ramurii energe­tice.

De asemenea, Victoria Niță a adus mulțumiri liderilor sindicali, conducători­lor întreprinderilor, colegiului de arbitri și angajaților Casei de odihnă ,,Camping” din Vadul lui Vodă pentru contribuția adusă la buna desfășurare a Spartachiadei.

  
Citiți-ne pe Facebook
Comentarii
0
Comentează
Citește și
slot thailand