19 iulie 2024
Chisinau
Sport

Sindicaliștii din silvicultură și-au măsurat puterile la câteva probe sportive

Loading
Sport Sindicaliștii din silvicultură și-au măsurat puterile la câteva probe sportive
Sindicaliștii din silvicultură și-au măsurat puterile la câteva probe sportive
facebook.com

Federația Sindicatelor din Sil­vicultură „Sindsilva” și Agenția „Moldsilva” au organizat re-cent ediția a XXIII-a a Sparta­chiadei lucrătorilor din ramura silvică, competiții ce au fost găzduite de Casa de odihnă „Camping” din Vadul lui Vodă.

Startul acestor dueluri sportive au aliniat circa 450 de participanți, membri de sindicat din 25 de entități silvice teritoriale din cadrul Agenției „Moldsilva”. Concurenții și-au încercat puterile la tenis de masă (masculin și feminin), lup­ta cu odgonul, șah, darts, volei masculin și feminin, minifotbal, dar și la proba „La start cu fa-milia”.

La inaugurarea spartachiadei au participat Igor Zubcu, președintele CNSM, Victor Durbală, directorul Agenției „Moldsilva”, Ghenadie Grubîi, președintele Federației „Sindsilva”, Iurie Onofrii-ciuc, primarul orașului Vadul lui Vodă, dar și directori ai întreprinderilor silvice aflate în subordinea Agenției „Moldsilva”.

Cei prezenți au menționat că astfel de evenimente cultural-sportive sunt importante, întrucât lansează un spirit competitiv între colegii de breaslă, dar și reprezin­tă o oportunitate de comunicare și schimb de experiență.

La finalul competiției, Colegiul de arbitri a anunțat următoarele rezultate la probele sportive:

Minifotbal

  • Locul I – Întreprinderea Silvică (ÎS) Hâncești-Silva
  • Locul II – Întreprinderea Silvică Chișinău
  • Locul III – ICAS (Institutul de Cercetări și Amenajări Silvice)

Volei masculin

  • Locul I – Întreprinderea Silvo-Cinegetică (ÎSC) Strășeni
  • Locul II – ICAS
  • Locul III – ÎS Soroca

Volei feminin

  • Locul I – ÎSC Strășeni
  • Locul II – Agenția „Moldsilva”
  • Locul III – ÎS Hâncești-Silva

Tenis de masă (bărbați)

  • Locul I – ÎS Călărași
  • Locul II – ÎS Soroca
  • Locul III – ÎS Silva-Sud, Cahul

Tenis de masă (femei)

  • Locul I – ÎS Soroca
  • Locul II – ÎSC Cimișlia
  • Locul III – ICAS

Lupta cu odgonul

  • Locul I – ÎS Chișinău
  • Locul II – ÎS Hâncești-Silva
  • Locul III – ÎS Soroca

Darts

  • Locul I – Rezervația Naturală „Plaiul Fagului”
  • Locul II – ÎS Silva-Sud, Cahul
  • Locul III – ÎS Soroca

Șah

  • Locul I – ICAS
  • Locul II – ÎS Silva-Sud, Cahul
  • Locul III – ÎS Soroca

„La start cu familia”

  • Locul I – ÎSC Strășeni
  • Locul II – ÎS Orhei
  • Locul III – ÎS Călărași

Clasamentul general arată ast­fel:

  • locul I – ÎS Soroca – 161 de puncte;
  • locul II – ÎS Hâncești-Silva – 141 de puncte;
  • locul III – ÎS Silva-Sud, Cahul – 127 de puncte.
  
Citiți-ne pe Facebook
Comentarii
0
Comentează
Citește și
slot thailand