Evoluţie modestăla a halterofililor moldoveni la Campionatul Mondial

Loading
Sport Evoluţie modestăla a halterofililor moldoveni la Campionatul Mondial
haltere-houston-2015

Evoluţie modestă a halterofililor din Moldova la Campionatele Mondiale, care s-a desfăşurat în Statele Unite ale Americii.

Primul care a intrat în concurs a fost prin­cipala noastră speranţă la un loc pe podium, triplul campion european Oleg Sîrghi. În cate­goria de greutate de până la 56 kg.moldovea­nul a obţinut locul 26 la smuls, cu rezultatul de 105 kg şi locul 23 la stilul aruncat, cu 123 de kilograme. Rezultatul de 238 kg l-a plasat pe Oleg Sîrghi pe poziţia a 24-a la total, din 33 de concurenţi.

În categoria de greutate de până la 62 kg, culorile sportive ale Moldovei au fost repre­zentate de fraţii Iurie şi Ghenadie Dudoglo. Iurie s-a clasat pe locul 18 la exerciţiul smuls, cu rezultatul de 126 kg şi pe 15 la aruncat, cu 157 kg. La total, sportivul nostru a fost al 18-lea, cu 283 kg.

Ghenadie Dudoglo, cu rezultatul de 123 kg s-a poziţionat al 23-lea la smuls şi cu 147 de kg la aruncat, pe locul 33. Totalul de 270 kg l-a situat pe Ghenadie pe locul 31, din 47 de concurenţi.

Lotul Moldovei la mondialele de haltere de la Houston este alcătuit din 9 sportivi.