Au schimbat serviciul pe unul care ține de familie, mult mai responsabil. Vorbim despre bărbaţii care, odată ajunşi taţi, au ales să-şi ia concediu de îngrijire a copilului.
Micuţa Eva a fost un copil mult aşteptat în familia Moraru din Chişinău. Le-a schimbat radical viaţa, dar le-a adus şi multe griji. Problema cea mare a fost cine să rămână să îngrijească de copil, asta pentru că mama micuței, Alina, dacă își lua concediu de îngrijire a copilului, risca să rămână fără serviciu, deși legea îi asigura acest drept.
„Știți cum e la noi în Republica Moldova. De nimic nu ești sigur. Așa că, după ce a născut, am decis să rămân eu să îngrijesc de copil. Aveam un serviciu mai puțin plătit ca al soției și, când am pus totul pe cântar, balanța s-a înclinat spre ea”, ne spune Anatol, tatăl micuței Eva.
doar pentru utilizatorii înregistrați
Logare