Tenismenii moldoveni au făcut bilanțul anului

Loading
Без рубрики Tenismenii moldoveni au făcut bilanțul anului

tennis-moldova

Tenismenii moldoveni au făcut bilanțul anului. Radu Albot a declarat că a fost unul dintre cele mai bune sezoane din carieră, după ce a înregistrat cea mai bună clasare în ierar­hia mondială. În schimb, Maxim Dubarenco a spus că accidentările i-au dat mari bătăi de cap şi nu prea a reuşit să obţină performanţe notabile în acest an.

Radu Albot a înregistrat cele mai mari succese pentru teni-sul moldovenesc în 2014. Spor­tivul a participat pentru prima dată într-un singur an la toate cele patru turnee de Mare Şlem. La unul dintre ele, US Open, a ajuns în premieră pe tabloul principal.

El a jucat în 2014 la 19 tur­nee din seria Challenger, însă nu a reuşit să câştige niciunul. Albot a ajuns în finală doar la competiţia de la Sibiu. La du­blu, moldoveanul a câştigat pa­tru turnee Challenger. În urma evoluţiilor sale la competiţiile internaţionale, Albot a câşti­gat pe parcursul acestui an 120 000 de dolari.

“Anul 2014 a fost unul dintre cei mai bun pentru mine”, a de­clarat tenismenul Radu Albot.

La începutul anului, tenis­menul moldovean a ocupat cea mai bună poziţie în clasamen­tul ATP, după ce a reuşit să urce până pe locul 160 la simplu, fi­ind cea mai bună clasare din istoria tenisului autohton. La dublu, Albot a ajuns chiar până pe locul 100.

“Vreau să ajung şi mai sus. Nu cred că locul 160 e limi­ta pentru mine şi nu e maxim din potenţialul meu”, mai spus Radu Albot.

Un alt tenisman moldovean, Maxim Dubarenco a avut parte de un an mai modest. El a evo­luat la turnee din seria Futures, câştigând două din ele la simplu şi tot atâtea la dublu. Totodată, Dubarenco şi-a încercat noro­cul la şapte turnee Challenger, însă a fost eliminat din primele runde.

“A fost un an greu cu multe turnee. Unele au fost cu succes pentru mine, altele nu. Am avut şi nişte accidentări, însă am trecut peste ele. Mă voi pregăti pentru sezonul următor. Sper că anul viitor va fi mai bun de­cât acesta”, a mărturisit Maxim Dubarenco.

Marea dezamăgire din acest an a tenismenilor moldoveni rămâne ratarea calificării în prima grupă valorică a zonei Euro-Africane din Cupa Davis. Acesta a fost al doilea an con­secutiv când tricolorii nu au reuşit promovarea. Moldova a fost învinsă de Danemarca cu scorul de 3-2.

“Cea mai mare dezamăgire este că am ratat din nou cali­ficarea în prima grupă a Cupei Davis. Sper ca 2015 să fie mai bun”, a mărturisit tenismenul Andrei Ciumac.

Tenismenii moldoveni vor începe pregătirile pentru noul sezon la finele acestei luni.