Franţa este noua Campioană Europeană la handbal masculin

Loading
Sport Franţa este noua Campioană Europeană la handbal masculin
handball-france-2014

Franţa este noua Campioană Europeană la hand­bal masculin. Selecţionata din Hexagon a cucerit titlul după o victorie sen­zaţională în finala cu Danemarca. Campioana olimpică de la Londra a spulberat gazda turneului cu scorul de 41-32.

Danezii au avut un start de meci dezastruos la Herning, iar după 21 de minute erau deja conduşi la zece goluri. Până la pauză, Danemarca şi-a mai revenit, dar Franţa a intrat la cabine cu un avantaj de şapte goluri, 23-16. În repriza secun­dă, duelul a fost mult mai echi­librat. Danezii au înscris de 16 ori, dar s-au apărat mult mai bine, primind doar 18 goluri.

Franţa a înregistrat şi un re­cord în acest meci, fiind prima reprezentativă cu 41 de goluri marcate într-o finală de Cam­pionat European.

Guigou, cu 10 goluri, a fost cel mai bun jucător de la echi­pa învingătoare, în timp ce la danezi s-a remarcat Hansen, cu 9 goluri. Cel mai bun jucător al competiţiei a fost desemnat Karabatic.

Campioana mondială, Spa­nia, a cucerit medaliile de bronz, după ce a câştigat finala mică în faţa Croaţiei, cu scorul de 29-28.