Recent, în incinta SRL „Transautogaz”, s-a desfășurat Conferința de dare de seamă și alegeri din cadrul Organizației sindicale primare a angajaților, la care au participat 29 de delegați membri de sindicat.
Pe ordinea de zi a conferinței au fost puse în discuție următoarele chestiuni: raportul cu privire la activitatea comitetului sindical a Organizației sindicale primare a angajaților SRL „Transautogaz” în perioada mandatului 2019-2024; prezentarea raportului de activitate a Comisiei de Cenzori a organizației sindicale primare a angajaților SRL „Transautogaz”; alegerea Comitetului sindical al Organizației sindicale primare a angajaților SRL „Transautogaz” (componența numerică și nominală); alegerea Comisiei de cenzori a Organizației sindicale primare a angajaților SRL „Transautogaz” (componența numerică și nominală); cu privire la desemnarea persoanei responsabile pentru înregistrarea modificărilor în actele de constituire a OSP a angajaților SRL „Transautogaz” la Agenția Servicii Publice; alegerea delegaților la Congresul VIII al Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova.
La lucrările Conferinței, în calitate de invitat, a participat Alexander Chiseev, directorul SRL „Transautogaz”.
În cadrul ședinței, delegații au audiat raportul Comitetului sindical în perioada de referinţă prezentat de Victor Vîsoțchi și raportul comisiei de cenzori. Activitatea OSP a fost apreciată cu calificativul „bine“.
În urma alegerilor, delegații au aprobat componența nominală a comitetului sindical, care include cinci membri, și a comisiei de cenzori, din trei membri.
Datorită activismului sindical și implicării în diverse activități de instruire desfășurate de FSCRE, în calitate de președintă a OSP a fost aleasă Anastasia Josan, tânără sindicalistă din cadrul organizației sindicale primare a angajaților de la SRL „Transautogaz”.