După mai multe eșecuri, autoritățile mai fac o tentativă de a crea un fond privat de pensii în Republica Moldova. O societate, fondată de o companie de asigurări, este în proces de înregistrare, a declarat, recent, în cadrul emisiunii „Secretul Banilor” de la TV8, Vladimir Rusnac, vicepreședinte al Comisiei Naționale a Pieței Financiare.
„În luna aprilie anul curent, am autorizat entitatea care va administra acel fond de pensii. Acum așteptăm ca ea să vină la Regulatorul de stat cu toată documentația privind nemijlocit planurile de pensii facultative, care urmează a fi promovate în rândul populației, ca aceasta să aibă într adevăr o protecție financiară la vârsta post-pensionare”, a menționat Vladimir Rusnac.
Experții, însă, anticipează că atragerea banilor în fonduri de pensii private va fi un proces anevoios, în condițiile în care statul a decis să-i impoziteze.
„Legislația fiscală este foarte instabilă. Practic, în fiecare an ea suferă schimbări, dar oricum, pentru a convinge atât oamenii, cât și companiile, de a oferi așa beneficii când e vorba de angajați, este important să avem unele înlesniri fiscale. Ele pot fi minore, dar pentru primii ani, ca să avem un fundament, o lansare de succes a acestor fonduri, ar fi bine să avem astfel de înlesniri”, a adăugat Alexandru Zgardan, expert financiar.
Opțiuni realiste
O intervenție în cadrul emisiunii a avut și Sergiu Sanciuc, vicepreședinte al Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM). Pensiile decente pentru ziua de mâine, evident, au o legătură cu situația salariaților din ziua de azi și cu salariile acestea, spune vicepreședintele CNSM.
„Pentru pensionarul de mâine depinde care este motivarea lui de astăzi și ce salariu ridică. De nivelul salarizării depinde viitoarea lui pensie. Vreau să spun că salariile în Republica Moldova au crescut, și au crescut destul de constant. Dar, totodată, mai avem undeva 25 la sută dintre salariați care primesc un salariu de până la șase mii de lei. Ceea ce este un procent foarte mare al celor care au un asemenea nivel de remunerare. Și, evident, cu un asemenea salariu mic nu poți avea o pensie mare. Sindicatele au participat activ la reformarea sistemului de pensionare și actualmente formula de calcul a pensiei este una foarte bună pentru salariați. Asigură o înlocuire a salariului cu pensia minimă pentru o vechime în muncă de 34 de ani cu aproape 46 la sută. Adică, având un salariul de aproximativ 10 mii de lei, vei avea o rată de înlocuire de 46%. Sistemul este unul contributiv. Cu cât mai mult ai contribuit în sistem, cu atât pensia va fi mai mare”, a menționat Sergiu Sainciuc.
Cât privește pensiile private, problema implementării pe care o vede Sergiu Sainciuc ar ține de nesiguranța oamenilor pe care o au în raport cu acest sistem, dar și lipsa banilor.
„Acest sistem, creat anterior, nu a funcționat până acum. Ulterior a fost perfecționat și astăzi iarăși nu funcționează. Statul a făcut tot ce a putut, a creat toate condițiile. Probabil este și reticența din partea salariaților, pentru că ar trebui să aibă un surplus de bani, ca să investească în acest fond privat de pensii. Din păcate, asta nu funcționează în țara noastră. Aici sunt mai multe cauze, iar una ar fi teama de a pierde banii investiți. O altă opțiune a lor este depozitarea banilor în bănci. Dobânda este mai mică, dar siguranța e mai mare. Dar cred că cel mai mult aici este insuficiența resurselor financiare, pentru că salariul mediu de astăzi îți asigură în principiu viața de astăzi și cele mai elementare necesități, nu și posibilitatea de a mai economisi”, mai spune vicepreședintele CNSM.
Anterior, în Republica Moldova s-a încercat crearea fondurilor de pensii facultative, în care să contribuie doar angajatorul sau doar angajatul, sau ambii, iar plățile nu erau obligatorii, ceea ce a împiedicat dezvoltarea acestora. În cazul fondului de pensii privat, contribuțiile vor fi obligatorii pentru beneficiari, dacă aceștia se vor înscrie să participe.



