Republica Moldova se află în topul celor trei țări din lume cu cel mai mare progres în percepția corupției, măsurată de Transparency Internațional. Conform noului raport publicat recent, R. Moldova a înregistrat progrese notabile în lupta împotriva corupției, cu o creștere constantă a punctajului în fiecare an din 2019 până în 2024 (de la 32 la 43 de puncte).
Clasamentul Indicelui Percepției Corupției (IPC) 2024 include 180 de ţări şi teritorii. IPC reflectă nivelul corupţiei din sectorul public perceput de către experţi şi oamenii de afaceri şi este calculat la o scară de la 0 până la 100, unde „0” semnifică corupţie totală, iar „100” – lipsă totală de corupţie.
Danemarca, în topul clasamentului
În fruntea clasamentului IPC 2024, pentru al șaptelea an la rând, se află Danemarca, cu un scor al indicelui de 90 de puncte, fiind urmată de Finlanda (88) și Singapore (84). Țările cu cele mai mici scoruri sunt țări cu sisteme fragile, afectate de conflicte, cum ar fi: Sudanul de Sud (8), Somalia (9), Venezuela (10), Siria (12).
Republica Moldova a înregistrat un scor al IPC 2024 de 43 de puncte, plasându-se pe locul 78 din 180 de ţări din clasament (în anul precedent, scorul indicelui a fost de 42 de puncte, Republica Moldova fiind pe locul 80). Dintr-o perspectivă mai lungă de timp – ultimii cinci ani, se atestă o creștere a indicelui (2019 – 32, 2020 – 34, 2021 – 36, 2022 – 39, 2023 – 42, 2024 – 43 puncte). Printre „vecinii de clasament” ai Moldovei sunt Bulgaria, China (cu scoruri ale IPC de 43 de puncte), Albania (42). Pentru comparație: Estonia a înregistrat un scor al IPC de 76 de puncte, Lituania (63), Letonia (59), România (46), Ungaria (41).
În cazul Republicii Moldova, anul 2024 a fost marcat prin progrese esențiale în procesul de aderare la UE. Au fost deschise oficial negocierile de aderare. În acest context, lupta contra corupției și consolidarea sectorului justiției au căpătat o importanță aparte. În pofida eforturilor autorităților, realizările în aceste două domenii nu sunt potrivite așteptărilor cetățenilor. Urmează a fi impulsionată implementarea Programului național de integritate și anticorupție (PNIA), dar și a Strategiei privind asigurarea independenței și integrității sectorului justiției.
Cu referire la activitatea organelor de drept, este de remarcat și faptul că protagoniștii „furtului miliardului” încă nu-și ispășesc pedeapsa, iar banii extrași fraudulos din sectorul bancar nu au fost recuperați. Progresele în acest sens ar convinge cetățenii că organele de drept sunt profesioniste, iar resursele alocate acestora sunt justificate.
„Republica Moldova a fost evaluată de către Grupul de State contra Corupției în runda a V-a de evaluare. Implementând recomandările adresate țării, autoritățile ar trebui să depună efort și în realizarea restanțelor din runda a IV-a de evaluare. Acest exercițiu ar servi drept dovadă a determinării Republicii Moldova în lupta contra corupției”, se precizează în raport.



