Învățământul dual, ce presupune combinarea studiilor cu munca, se extinde și în cele mai importante universități de stat. Din următorul an, studenții din anul doi vor avea dreptul să se angajeze part-time conform specialității pe care o studiază, dedicând muncii 40 la sută din timpul orelor. Măsura vine să rezolve două probleme – să acopere o parte din deficitul de cadre și să faciliteze integrarea tinerilor în câmpul muncii încă de pe băncile facultăților.
„Ceea ce este nou este faptul că studenții vor avea oportunitatea ca 40 la sută din timpul studiilor să-l petreacă într-o companie. Asta înseamnă că, începând cu semestrul patru, al doilea an de studii, vor merge să activeze în una din companiile partenere ale programului de învățământ dual”, a spus Dan Perciun, ministrul Educației și Cercetării.
Proiectul de lege, ajuns zilele trecute în Parlament, prevede că activitatea desfășurată de studenți trebuie să fie neapărat conformă specialității de studiu. De asta vor trebui să aibă grijă universitățile.
Provocarea, acceptată de trei universități
„Legătura va fi asigurată de universitate, cu suportul ministerului de resort, eventual, în parteneriat cu Camera de Comerț și Industrie. Dar responsabilitatea pentru a-i oferi studentului șansa de a accede într-o companie îi va reveni universității, iar înscrierea în învățământul dual, din start, presupune această oportunitate”, a mai spus ministrul.
Nu toate universitățile și programele de studii vor face parte din acest proiect. Potrivit Ministerului Educației, până în prezent, provocarea a fost acceptată de trei universități: Universitatea de Stat, Universitatea Tehnică și Academia de Studii Economice. Și pentru că, totuși, e un program pilot, la prima etapă se va accepta angajarea a 200 de studenți, dintre cei cu cele mai bune reușite la nouă programe de studii, cum ar fi marketing, logistică, inginerie, pedagogie și IT.
Administrațiile universităților salută acea-stă inițiativă, întrucât studenții vor avea posibilitatea să fie remunerați pentru munca depusă și să asimileze mai rapid cunoștințele practice. Totuși, instituțiile exclud o atitudine mai indulgentă față de studenții care vor face parte din acest program.
„Era de fapt complicat pentru unii studenți să facă față cerințelor de la facultate, pentru că sunt diferite proiecte pe care trebuiau să le facă la facultate, lucrări de laborator, și nu reușeau mereu. Iar atunci combinația aceasta de studii superioare, împreună cu activitatea într-o companie, o să le salveze din timp. Pentru că, aflându-se în cadrul companiei, mai multe sarcini de studii vor putea fi realizate acolo. Dar asta nu înseamnă că vom fi indulgenți, înseamnă doar o sincronizare a planurilor de studii. Și, repet, va trebui și compania să delege oameni care să fie mentori pentru acești studenți”, a menționat Viorel Bostan, rectorul Universității Tehnice din Moldova.
Sindicaliștii au susținut întotdeauna promovarea învățământului dual în Republica Moldova. Potrivit lor, pentru a spori atractivitatea învățământului dual, este necesar de dezvoltat colaborarea dintre instituțiile de învățământ și angajatorii din diferite ramuri și de a spori motivarea tuturor părților implicate, ajustarea programelor și a planurilor de învățământ la tendințele pieței muncii, preluarea experienței practice din străinătate în ceea ce privește pregătirea viitorilor specialiști, dotarea instituțiilor de învățământ implicate în acest proces cu echipament necesar.
Inițiativa are deja succes în învățământul profesional-tehnic din țară, unde este aplicată în câteva instituții de învățământ. Potrivit Ministerului Educației și Științei, până în prezent, peste 1600 de elevi lucrează și învață simultan.



