21 ianuarie 2020
Chisinau
Fără categorie

Sindicaliștii din comunicaţii și-au măsurat puterile în sport

Loading
Fără categorie Sindicaliștii din comunicaţii și-au măsurat puterile în sport
Sindicaliștii din comunicaţii și-au măsurat puterile în sport
spartachiada-FSCM

Foto: fscm.md

În scopul promovării unui mod de viaţă sănătos în co­lectivele de muncă,  propa­gării sportului drept mijloc de fortificare a sănătăţii şi pentru a atrage cât mai mul­ţi membri ai sindicatului în activităţile cultural-sporti­ve, Federaţia Sindicatelor din Comunicaţii a organizat cea de-a XIV-a ediţie a Spar­tachiadei salariaţilor, mem­bri de sindicat.

 

Sărbătoarea sportivă s-a des­făşurat în perioada 23-24 mai curent, în cadrul Casei de odihnă „Campingul din Vadul lui Vodă”. La eveniment au participat peste 350 de sindicaliști.

La deschiderea oficială a com­petiţiilor sportive, au rostit un cuvânt de salut: Mihai Hîncu, vicepreşedinte al Confederaţi­ei Naţionale a Sindicatelor din Moldova, Dumitru Parfentiev, viceministru al Tehnologiei Infor­maţiei şi Comunicaţiilor, Galina Frumusachi, preşedintele Sindi­catului Lucrătorilor din domeniul Cadastrului, Geologiei şi Geode­ziei „Sindgeocad”, şi Ion Pîrgaru, preşedintele Federaţiei Sindica­telor din Comunicaţii. În calitate de oaspeţi de onoare au mai fost prezenţi Vitalie Ciolac, viceminis­tru al Tehnologiei Informaţiei şi Comunicaţiilor, Vasile Ropot, di­rectorul Departamentului Tehnic SA de la „Moldtelecom”, Radion Stamatin, director Dezvoltare  SRL „Moldpresa” Grup, şi Mihai Negru, vicedirector al Școlii Pro­fesionale Răzeni.

În cadrul competiţiilor sporti­ve, 13 echipe au concurat la probe­le volei, mini fotbal, tenis de masă, şah şi joc de dame. Pe întreaga durată a competiţiilor sportive, echipele au fost susţinute de către administratorii întreprinderilor și preşedinţii comitetelor sindicale, o parte ca spectatori, altă parte ca participanţi la disputele de pe te­renurile sportive.

 

În urma evaluării prestaţiei sportivilor de către o echipă de ar­bitri, au fost desemnaţi următorii învingători:

 

Volei femei:

locul I – echipa SRL „Moldpresa” Grup,

locul II – echipa SA „Moldtelecom”,

locul III – echipa Şcolii Profesiona­le Răzeni.

 

Volei bărbaţi:

locul I – echipa SA „Moldtelecom”-3,

locul II – echipa SA „Moldtelecom”-1

locul III –  echipa CRIS „Registru”-1.

 

Minifotbal:

locul I – echipa „Orange” SA -2

locul II –  echipa „Moldtelecom”-1,

locul III – echipa CRIS „Registru”-1.

 

Tenis de masă:

locul I – echipa ÎS „Radiocomuni-caţii”,

locul II – echipa „Moldtelecom”-1,

locul III – echipa „Moldtelecom”-2.

 

Șah:

locul I – echipa CRIS „Registru”,

locul II – echipa „Moldtelecom”,

locul III – echipa „Orange” SA

 

Joc de dame:

locul I – echipa CRIS „Registru”,

locul II – echipa „Moldtelecom”-1,

locul III – echipa Scolii Profesiona­le Răzeni.

 

Echipele plasate pe primele trei locuri au fost distinse cu diplome, cupe, cadouri de preţ şi premii bă­neşti.

  
La același subiect
Citiți-ne pe Facebook
Comentarii
0
Comentează
Citește și
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com