23 august 2019
Chisinau
Cetăţeanul şi legea

Sfatul economistului. Sporul pentru vechime în muncă: condițiile în care se acordă

Loading
Cetăţeanul şi legea Sfatul economistului. Sporul pentru vechime în muncă: condițiile în care se acordă
Sfatul economistului. Sporul pentru vechime în muncă: condițiile în care se acordă

digi24.ro

În baza cărui document se plătește sporul pentru ve­chime în muncă personalului auxiliar din organizațiile bugetare? Dacă am lucrat mulți ani în alte organizații, mi se va lua în calcul perioada aceasta la stabilirea spo­rului în organizația unde activez de câteva săptămâni?

Cristina G. Cahul

Sfatul economistului. Sporul pentru vechime în muncă: condițiile în care se acordă

Ana MOLDOVANU

consultant superior

în Departamentul protecție social-economică al CNSM

 

În temeiul art. 29 alin. (3) al Legii nr. 355-XVI din 23 decem­brie 2005 cu privire la sistemul de salarizare în sectorul buge­tar  şi pct. 6 al Condiţiilor unice de salarizare a personalului din unităţile bugetare în baza Reţe­lei tarifare unice, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 381 din 13 aprilie 2006, a fost apro­bat Regulamentul cu privire la modul de calculare a perioadei de muncă în vederea acordă­rii sporului pentru vechime în muncă personalului din unită­ţile bugetare (Hotărârea Guver­nului nr. 801 din 20.07.2007).

Citiți-ne pe Facebook
Comentarii
0
Comentează
Citește și
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com