27 septembrie 2020
Chisinau
Cetăţeanul şi legea

Sfatul economistului. Dacă ați lucrat cel puțin șase luni, aveți tot dreptul la un concediu deplin

Loading
Cetăţeanul şi legea Sfatul economistului. Dacă ați lucrat cel puțin șase luni, aveți tot dreptul la un concediu deplin
brutarie

Vocea poporului

Sunt angajată la o întreprindere și activez de doar 10 luni. În septem­brie vreau să ies în concediu. Am dreptul la 28 de zile de concediu sau la mai puțin, numai conform luni­lor lucrate? Cum mi se va calcula indemnizația?
 
Anastasia Costin, Chișinău

 
Sfatul economistului. Dacă ați lucrat cel puțin șase luni, aveți tot dreptul la un concediu deplin

Ana MOLDOVANU

consultant superior

în Departamentul protecție social-economică al CNSM

 

Concediu anual pentru primul an de muncă, conform art. 115 (1) din Codul muncii, se acordă salariaţilor după ex­pirarea a șase luni de muncă la unitatea respectivă. Pornind de la cele expuse, pentru primul an, salariatului i se acordă concediu de odihnă integral, de 28 de zile calendaristice, după expirarea a șase luni. E de menționat că acest concediu se acordă salariatului în avans. Pentru anii următori, concediu se va acorda în baza programării concediilor de odihnă anuale, aprobate la unitate.

Citiți-ne pe Facebook
Comentarii
0
Comentează
Citește și
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com