24 iulie 2019
Chisinau
Cetăţeanul şi legea

Sfatul avocatului. Averea personală a soţilor

Loading
Cetăţeanul şi legea Sfatul avocatului. Averea personală a soţilor
Sfatul avocatului. Averea personală a soţilor
sdhcounselling.co.uk

După ce m-am căsătorit, bunica mi-a donat casa de lo­cuit şi terenul aferent de la ţară. După moartea bunicii, împreună cu soţul, am făcut reparaţie în casă şi am trecut cu traiul în ea. Avem împreună doi copii minori. De ceva timp, am divorţat, copiii au rămas să locuiască cu mine. Prin hotărâre judecătorească, fostul soţ a fost obligat să achite pensie de întreţinere a  copiilor până la vârsta de 18 ani a acestora. Recent, am primit acasă o cerere de chema­re în judecată prin care fostul soţ cere să fie recunoscută casa şi terenul ca bun comun şi să fie împărţite în două. Poate fostul soţ să ceară jumătate de casă într-o astfel de situaţie, mai ales că nu a achitat nimic din pensia alimen­tară şi s-a format o datorie mare?
Valentina Gorencu, or. Ungheni

 

Liubomir DUDULICA

avocat

avocatmd@gmail.com

 

Soţul nu poate pretinde la cotă-parte din casa pe care aţi primit-o cu titlu gratuit, din motiv că art. 22 din Codul fa­miliei prevede că bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi până la încheierea căsăto­riei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în tim­pul căsătoriei, sunt proprieta­te personală a fiecăruia dintre soţi. Codul civil completează aceste prevederi, stipulând că bunurile fiecăruia dintre soţi pot fi declarate proprietate a lor comună în devălmăşie dacă se constată că în timpul căsă­toriei s-au făcut din mijloacele lor comune investiţii care au sporit simţitor valoarea acestor bunuri. Reparaţia imobilului, dacă nu este capitală, nu con­stituie o sporire simţitoare a valorii bunului.

Citiți-ne pe Facebook
Comentarii
0
Comentează
Citește și
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com