Şapte medalii pentru boxerii moldoveni

Loading
Sport Şapte medalii pentru boxerii moldoveni
box

Boxerilor moldoveni le-a reuşit pregătirea pentru Campionatul Mondial, care va avea loc luna viitoare, în Kazahstan.

Sportivii noştri au cucerit şapte medalii la turneul internaţional “Centura de Aur”, care s-a desfăşurat la Constanţa. Alexandru Râşcan, Dumitru Galagoţ şi Vasile Belous au devenit campioni în categoriile lor de greutate. Alexandru Râşcan a câştigat medalia de aur la categoria de 52 de kilograme, iar Dumitru Galogoţ s-a clasat pe primul loc la categoria de 64 kilograme. Încă o medalie de aur pentru ţara noastră a fost câştigată de Vasile Belous, la categoria de 69 kilograme.Victor Carapcevschi şi Victor Ialîmov au cucerit medalia de argint, iar Veaceslav Gojan şi Alexei Zavatin s-au clasat pe locurile trei în categoriile lor de greutate.

Cea de-a 38-a ediţie a turneului internaţional de box, “Centura de Aur”, a fost dominată de pugiliştii cubanezi, care s-au impus la patru categorii de greutate. Boxerii români au cucerit trei medalii de aur, la fel ca cei moldoveni. La competiţia au participat boxeri din 16 ţări.