Moldova a remizat cu Polonia, scor 1:1, în preliminariile CM-2014

Loading
Sport Moldova a remizat cu Polonia, scor 1:1, în preliminariile CM-2014
football

Selecționata Moldovei a terminat, vineri, la egalitate, scor 1-1 (1-1), meciul disputat pe teren propriu, în compania reprezentativei Poloniei, într-un meci contând pentru grupa H de calificare la Cupa Mondială din 2014.

Scorul partidei a fost deschis de oaspeți în minutul 7, după ce căpitanul Jakub Błaszczykowski scăpă din marcajul lui Alexandru Epureanu și înscrie după o situație de unu la unu cu portarul.

În minutul 37,  Eugen Sidorencoa a reușit egalarea cu un șut sub transversală din suprafața de pedeapsă, după pasa lui Vitalie Bordian.

g_sport

Ion Caras: Remiza cu Polonia este un punct într-adevăr muncit de băieţi

După pauză, polonezii au mai avut câteva oportunități de a marca, însă toate au rămas fără rezultat. Naționala s-a apărat organizat și a rezistat cu bine presiunii din final a adversarilor. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, spre nemulțumirea taberei poloneze, care și-a înrăutățit semnificativ șansele de a ieși din grupă și a obține o calificare la CM 2014 din Brazilia.

În cealaltă partida a grupei Ucraina a făcut-o KO pe ocupanta locului întâi Muntenegru, cu un scor categoric de 4-0, chiar pe terenul acesteia. Golurile au fost marcate de: Garmash, ’52; Konoplyanka, ’77; Fedetskiy, ’85; Bezus, ’90+2.

Următorul meci pentru Moldova se va desfășura pe 6 septembrie, în compania Angliei, pe stadionul Wembley.

7 iunie 2013. Chișinău. Stadionul „Zimbru”

Arbitru în câmp: Fernando Teixeira Vitienes (Spania)

MOLDOVA – POLONIA – 1:1 (1:1)

Goluri: Blaszczykowski, 7 (0:1). Sidorenco, 37 (1:1).

Echipele de start:

Moldova: Namașco, Armaș, Golovatenco, Ioniță, Gațcan, Antoniuc (Ovseannicov, ’82), Dedov, Bordian (Cebotaru, ’71), Epureanu (C), Suvorov(Pașcenco, ’74), Sidorenco : Ion CARAS (MDA)

Polonia: Boruc , Jedrzejczyk, Komowski, Rybus (Kosecki, ’64), Polanski (Sobiech, ’79), Krychowiak, Lewandowski, Wawrzyniak, Blaszczykowski (C), Salamon, Mierzejewski (Zielinski, ’62): Waldemar FORNALIK (Pol)

Cartonașe galbene: Antoniuc ’53, Gatcan ’64.