Clasament final pe medalii Sochi 2014

Loading
Без рубрики Clasament final pe medalii Sochi 2014
sochi-2014

Stăpâna Jocurilor Olimpice de la Soci, echipa Rusiei, a câștigat clasamentul final pe medalii. Locul doi în clasament la ocupat Norvegia,  iar al treilea ia revenit echipei din Canada.

Duminica, 23 februarie, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci s-a jucat ultimele trei seturi de medalii.

În urma rezultatelor, pe primul loc în clasament s-a plasat echipa Rusiei, care a câștigat cele mai multe medalii de aur (total 13) depășind totodată concurenții la numărul total de medalii. Locul al doilea la ocupat Norvegia cu 26 de medalii, iar locul trei cu un total de 25 de medalii ia revenit Canadei . În primele cinci se mai regasesc SUA și Olanda .

Clasamentul final pe medalii la Jocurile Olimpice Sochi 2014:

sochi-medals

Olimpicii moldoveni nu a avut parte de o evoluție care ar permite de a asccede în topul medaliaților.

Moldova a fost reprezentată la Olimpiada de la Soci de patru sportivi.

Portdrapelul Moldovei, Victor Pânzaru s-a clasat pe locul 77 din 86 participanţi, în calificările probei de schi fond sprint, Alexandra Camenşcic a terminat pe locul 71 din 75 de sportive în proba schi fond 10 kilometri clasic, iar la biatlon sprint s-a clasat pe ultimul loc din 84 de participante.

Un alt sportiv moldovean, Bogdan Macovei s-a clasat pe locul 36 în proba sanie.